پنج شنبه, 05 آذر 1394 ساعت 09:38
امتیاز
(4 رای)

سوال اساسی در رابطه با تغییرات آب و هوایی

با وجود تغییرات آب و هوایی، سوال دیگر "اما و اگر" نیست، بلکه "با چه سرعت" رخ می دهد، است.

محققان تغییرات آب و هوایی، روشی جدید در محاسبه تاثیرات تغییر الگوی هوای جهانی را با استفاده از داده های موجود برای تخمین اینکه تاثیرات ناگهانی ای که احتمالا با آن مواجه شویم چه خواهند بود، مورد استفاده قرار دادند. سوال دیگر این نیست که اگر تغییرات آب و هوایی در حال اتفاق افتادن باشد، بلکه سوال اینجاست که با چه سرعتی یک فاجعه آب و هوایی امکان دارد اتفاق بفتند؟

یک تحقیقات پیشگام از جزئیات تلاش پژوهشگران برای کاوش در اطلاعات شبیه ساز های کامپیوتری که تغییرات شدید و ناگهانی محیط زیستی را در چند سال و یا دهه های آینده مورد تحقیق قرار می دهد، خبر می دهد. چیزی که قبلا هیچ گونه نتایج درستی را به دست نمی آورده. این روش محاسباتی با نزدیک کردن نگرانی های بسیار دور گذشته مبنی بر گرمایش جهانی به زمانی نزدیک تر، ضربه ای محکم تر بر پیکره زمین وارد می آورد.

بعد از ارزیابی 37 شبیه ساز مختلف کامپیوتری آب و هوا، هر کدام تا سال 2100 و یا حتی بیشتر، برخی نتایج خیلی نگران کننده تر از بقیه بودند. محققان به نامشخص بودن چگونگی دست یابی این مسیر های احتمالی توسط شبیه ساز ها به طور دقیق اذعان نمودند، اما به سختی می توان از برخی از این نتایج به آسانی چشم پوشی نمود.

برای مثال بسیاری از شبیه ساز ها، در  سناریو اثرات شدید تغییرات جوی، نشان از آب شدن سریع یخ های قطبی می دهند. اما به هر حال، برخی از مدل ها در یک سناریو متوسط تغییرات جوی، نشان از کاهش نسبی و یا حتی توقف کامل این فرآیند در اقیانوس اطلس شمالی می دهند.

اختلاف بین وضعیت های شدید و متوسط آب و هوایی به اختلاف دو درجه سانتیگراد اشاره دارد؛ 18 تا 37 حالت شبیه سازی شده زیر این مقدار افزایش دما اتفاق افتادند، که باعث می شود تا نگرانی دانشمندان بیش از پیش شود. محققان می گویند:" یک ویژکی بارز این است که بیشتر تغییر پذیری های شدید و ناگهانی بر روی سیستم یخچالی آب های اقیانوسی اتفاق می افتد، و این را می رساند که این اجزای سیستم کره زمین بیشتر از باقی اجزای سیستم، در معرض تغییرات شدید جوی است."

بنابراین، تا چه حد باید نگران باشیم؟ نویسنده این مطالعه پیشنهاد می دهد "هیچ گونه تغییرات شدید در مدل رخ نداد." و این بدین معناست که هیچ کس ظهور تغییرات آب و هوایی که قرار است در چند سال آینده شاهد آن باشیم را تضمین نمی کند.

البته این مدل های شبیه ساز چیزی را پیش بینی نمی کنند، و بیشتر به عنوان راهی هستند که دانشمندان بتوانند مشخصات هر چه بیشتر تغییرات آب و هوایی حال حاضر به همراه ابزار های آمادگی در برابر شان را بیشتر بشناسند.

سیبرین دِرِفهوت (Sybren Drijfhout)، یک پروفسور در انستیتوی هواشناسی رویال هلند و نویسنده ارشد این مقاله اضافه می کنند:" البته که یک نوع وخامت در کل سیستم وجود دارد که وقتی پدیده گرمایش زمین وسیع تر می شود خیلی بیشتر از قبل بی ثبات می شود، ولی به هر حال نمی توانیم اینگونه بگوییم که تا زمانی که شرایط این گونه است هیچ اتفاقی نخواد افتاد. و من معتقدم هر یک و یا دو درجه افزایش دما به اندازه کافی خطر آفرین است. و این مهمترین پیام این تحقیقات به شمار می رود."

مترجم: اسماعیل روستایی

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.