جمعه, 24 آذر 1396 ساعت 05:54

صدای زمین از بستر اقیانوس‌هاست

نوشته شده توسط

آیا می‌دانید که زمین به طور پیوسته سرو صدا دارد؟ این صدا بسیار پایین‌تر از آستانه شنوایی انسان است و دانشمندان اروپایی ثابت کرده‌اند که این صدای زمین از کف اقیانوس می‌آید.

شنبه, 18 آذر 1396 ساعت 12:25

چه سرانجامی در انتظار کره زمین است؟

نوشته شده توسط

تاثیر انسان‌ها روی کره‌ی زمین در چندین قرن به‌قدری زیاد بوده که دانشمندان گاهی از تعبیر غیررسمی انتروپوسن برای دوره‌ی فعلی استفاده می‌کنند.

در هفته های اخیر آتشفشان «آگونگ» در اندونزی خاکسترهای بسیاری را در هوا پخش کرده. دانشمندان آتشفشان شناس نیز هشدار داده اند که آگونگ احتمالاً به زودی فوران قدرتمندی خواهد داشت.

یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 04:15

احتمال افزایش زمین‌لرزه‌ها در 5 سال آینده

نوشته شده توسط

زمین‌شناسان آمریکایی می‌گویند بر اساس یک سری مطالعات آماری پیش‌بینی می‌کنند در پنج سال آینده نرخ وقوع زمین‌لرزه‌‌هایی با بزرگای بیشتر از 7 در نتیجه کاهش جزئی در سرعت چرخش زمین به دور خود افزایش می‌یابد.

سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 02:18

شناسایی یخچال‌های سیل آسا توسط ناسا

نوشته شده توسط

ناسا می‌تواند یخچال‌هایی را که با ذوب شدن ممکن است شهرهای ساحلی را دچار سیل کنند، شناسایی کند و با روش جدید این سازمان می‌توان تعیین کرد که کدام یخچال بزرگترین تهدید است.

یکشنبه, 28 آبان 1396 ساعت 10:37

زمان آغاز تغییرات انسانی بر روی زمین

نوشته شده توسط

بشر به گونه­ ای زمین را دچار تحول کرده که برخی دانشمندان معتقدند دورۀ زمین­ شناسی کنونی نیازمند نام جدیدی می باشد: دوره­ آنتروپوسین. اما تشخیص دقیق زمان آغاز این تغییرات کمی مشکل است. آیا این دوره با گستردگی حیوانات مزارع آغاز شده است یا با ظهور عناصر رادیواکتیو برجامانده از آزمایشات اتمی؟

شنبه, 27 آبان 1396 ساعت 12:55

فشارخون ۱۳ هم بالا است

نوشته شده توسط

انجمن قلب آمریکا در راهنمایی جدید برای تعیین فشارخون طبیعی و غیرطبیعی حد مرز فشارخون بالا را پایین‌تر آورده است و به‌این‌ترتیب اکنون فشارخون ۱۳ روی ۸ هم غیرطبیعی شمرده می‌شود

پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 10:30

زمان برای نجات سیاره‌مان در حال از دست‌رفتن است!

نوشته شده توسط

25 سال پیش، اکثر برندگان جایزه نوبل دور هم جمع شدند تا یک نامه هشداردهنده درباره زمین امضا کنند و امروز، دانشمندان می‌خواهند همان کار را با همراهی بدنه اصلی جامعه علمی جهان و این بار با یک برگه امتیازدهی، انجام دهند.

شنبه, 13 آبان 1396 ساعت 18:57

شکاف لایه اوزون کوچکتر شده است

نوشته شده توسط

بررسی های جدید نشان می دهد شکاف لایه اوزون در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کوچکتر شده است.

پنج شنبه, 11 آبان 1396 ساعت 01:25

بخشی از شمال استرالیا تا سال 2100 زیر آب می‌رود

نوشته شده توسط

بر اساس یک تحقیق در استرالیا، ناحیه کاکادو در شمال استرالیا می‌تواند قربانی بالا رفتن سطح آب دریاها در ابتدای سال 2100 باشد.

سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 07:51

چگونه جهنم آتشین زمین را به وجود آوردند؟

نوشته شده توسط

زمین زیر پای شما در آغاز چنین مستحکم نبوده است. تصور بر این است زمین به تدریج با برخورد و چسبیدن چندین سیارک ِ آتشین، تشکیل شده است. این سیارک­ های جهنمی می­ توانند توضیحی بر یک معمای علمی دیرپا باشند.

دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 11:54

آیا حیات در زمین از برخورد شهاب سنگ شکل گرفته است؟

نوشته شده توسط

تحقیقات جدید نشان می دهد که حیات در سیاره ما توسط برخورد شهاب سنگ ها به سطح زمین و فرود آمدن آنها در حوضچه های کوچک آب گرم به وجود آمده است. این برخوردها باعث واکنش های زنجیره ای شیمیایی شده است که منجر به وجود آمدن اولین قطعه از کد ژنتیکی موجود در زمین شده است. گرچه فرضیۀ “حوضچه آب گرم” ایدۀ جدیدی نیست اما مقاله ای جدید با بررسی تحقیقات پیشین و انجام محاسبات به ما نشان می دهد که این ایده بسیار محتمل تر از آنچه تصور می شد، است.

جمعه, 31 شهریور 1396 ساعت 16:52

تکه یخ هزار میلیارد تنی در دریا سرگردان شد

نوشته شده توسط

تکه یخ هزار میلیارد تنی از یخچال‌های قطب جنوب جدا شده و در دریا سرگردان خواهد شد

صفحه1 از13