جمعه, 03 دی 1395 ساعت 03:44
امتیاز
(0 رای)

خوراکی هایی که برای سلامت چشم مفید

فراموشی مزمن همیشه دلیل بر آلزایمر نیست. در واقع دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند سبب ضعیف شدن حافظه ی شما گردد. در اینجا هفت دلیل برای فراموشی را بیان می کنیم، بدون آنکه ربطی به آلزایمر داشته باشد.

در مایکروفر را باز می کنید و در کمال تعجب قهوه را که دیروز گرم کرده بودید تا بنوشید ، در آن می بینید. نام ها در خاطرتان نمی مانند و اکثرا فراموش شان می کنید. تقریبا برای هر چیزی بر روی تلفن همراهتان برنامه ی یادآوری را فعال می کنید و حتی گاهی با خودتان می گویید: من چرا دوباره از این مسیر می روم؟

این تقریبا طبیعی است که هر کسی دچار فراموشی شود، اما اگر شما روزانه با فراموشی های زیادی روبرو می شوید، شاید وقت آن رسیده که به بررسی عمیق تر و کشف دلایل آن بپردازید. نگران نباشید، فراموشی مزمن همیشه دلیل بر آلزایمر نیست. در واقع دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند سبب ضعیف شدن حافظه ی شما گردد. ببینید کدام یک از دلایل زیر ممکن است علت کاهش حافظه در شما باشد.

شما از دارویی با عارضه ی جانبی برای حافظه استفاده می کنید

به عقیده ی متخصصان، اگر شما نگران کاهش قدرت حافظه خود هستید ، اولین کاری که باید انجام شود این است که با کمک پزشک، لیست داروهایتان را بررسی کنید. داروهای زیادی وجود دارند که می توانند سبب ضعیف شدن حافظه شوند.

آنتی کولینرژیک ها داروهایی هستند که در کار انتقال دهنده عصبی با نام استیل کولین مداخله می کنند. برخی از آنتی هیستامین ها، داروهای ریفلاکس معده، داروهای اسپاسم عضلات و داروهای افسردگی جزو آنتی کولینرژیک ها هستند.

از داروهای دیگری هم که باید به اثرات شان توجه داشت می توان به برخی از داروهای فشار خون ، آرامبخش ها و برخی داروهای ضد درد اشاره کرد. اگر مظنون به این هستید که داروهایتان بر روی حافظه ی شما تأثیر نامطلوب می گذارند، از پزشکتان بخواهید تا جایگزین مناسبی از آن را برایتان در نظر بگیرد.

شما افسرده اید

وقتی از یک مشکل روحی و روانی رنج می برید ، تمرکز روی اتفاقات کار بسیار سختی است و این امر، یادآوری مجدد وقایع را تقریبا غیرممکن می سازد. به عقیده ی محققان ، افسردگی ممکن است در تغییر شکل بخش های خاصی از مغز موثر باشد.

انجام کارهای مختلف در آن واحد ، بیداری تا دیروقت برای انجام کار ، ورزش نکردن و عدم استفاده از غذاهای مناسب می توانند عواملی برای فراموشی باشند

تحقیقات نشان می دهد که افسردگی می تواند با تغییر اندازه و عملکرد در بخش هایی از مغز که به مهارت هایی نظیر حافظه ، سرعت فکر کردن ، توجه و تمرکز و همچنین توانایی حل مسائل می پردازند، ارتباط داشته باشد.

میزان تنش در شما بسیار بالاست

استرس سبب عدم تمرکز در هنگامی که باید چیزی را به خاطر بسپارید می شود . به همین دلیل است که وقتی شماره ای به شما گفته می شود و می خواهید به آن زنگ بزنید ، فورا فراموشش می کنید ، حتی قبل از آنکه گوشی را از جیبتان بیرون بیاورید و شماره گیری کنید.

به نظر محققان ، کسانی که دچار اضطراب هستند به سختی می توانند جتی یک گفتگوی راحت داشته باشند ، زیرا این افراد دائما در حال مرور موضوعات نگران کننده هستند. همچنین به عقیده ی دانشمندان ، استرس می تواند اثرات قابل توجهی بر ذهن داشته باشد. فرضا قرار گرفتن طولانی مدت ذهن در معرض هورمون هایی که در طول دوره ی استرس آزاد می شوند می تواند تاثیرات فراوانی بر آن بگذارد.

حتی مشکلات روزانه در مدیریت هزینه های خانواده و مشغله های کاری و غیره می توانند به توانایی های ذهنی افراد لطمه وارد سازند. انجام کارهای مختلف در آن واحد ، بیداری تا دیروقت برای انجام کار ، ورزش نکردن و عدم استفاده از غذاهای مناسب می توانند عواملی برای فراموشی باشند.

شما خیلی خسته اید

صرف اینکه شما هشت ساعت (و حتی بیشتر) در شبانه روز را بخوابید، به این معنا نیست که از کیفیت خواب مناسبی هم برخوردارید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که زمان کمتری را به خواب و استراحت عمیق (مناسب) اختصاص می دهند ، با مشکلات فکری و ذهنی بیشتری مواجه می شوند. خبر خوب اینکه گاهی یک چرت زدن کوتاه و مناسب ، حتی کمتر از شش دقیقه ، می تواند در تقویت حافظه تان موثر باشد.

ابتلا به بیماری آلزایمر بیشتر در سنین بالای 65 سال رخ می دهد، اما فراموشی خفیف بسیار شایع تر از آلزایمر است

به عقیده ی محققان اگر با وجود استراحت کافی ، باز هم احساس خستگی می کنید ، یک آزمایش (چکاپ) کامل انجام دهید. به عنوان مثال آپنه خواب می تواند می تواند مغز را از اکسیژن محروم کند و منجر به تغییر خون رسانی به مغز گردد که این اتفاق به تدریج سبب تأثیرات منفی بر حافظه و توانایی های فکری می شود.

شما از بیماری های مزمن نظیر دیابت یا بیماری قلبی رنج می برید

هر نوع بیماری نظیر دیابت، فشار خون بالا و یا کلسترول خون بالا که بر جریان خون مغزتان تاثیرگذار باشد، می تواند سبب مسدود شدن ذهن شود. مشکلات تیروئید، کبد ، اختلالات کلیوی و یا حتی عفونت های ادراری ساده نیز می توانند منجر به آشفتگی ذهن گردند.

گاهی اوقات اینکه نمی توانید کلیدتان را بیابید می تواند نشانه ای از کمبود ویتانین B12 باشد و اگر این امر دلیل فراموشی شما باشد ، می توانید با چک کردن سطح مصرف روزانه و استفاده از یک مکمل غذایی مناسب قدرت ذهن خود را بازیابی کنید.

شما فقط مسن تر شده اید

با افزایش سن همانطور که پوست تان چروک شده و مفاصل تان درد می گیرند، مغز شما نیز ممکن است نشانه هایی از فرسودگی را نشان دهد. ابتلا به بیماری آلزایمر بیشتر در سنین بالای 65 سال رخ می دهد، اما فراموشی خفیف بسیار شایع تر از آلزایمر است. بنابراین در صورتی که در هنگام یادگیری مهارت های جدید و حتی به خاطر آوردن کلمه ی مناسب در جمله ای خاص، نیاز به تلاش زیادی داشتید، دچار ترس و واهمه نشوید. ورزش ، انتخاب هوشمندانه مواد غذایی و قرار گرفتن در یک شبکه ی حمایتی قوی می تواند موجب حفظ هوشیاری شما برای مدت طولانی تری شود.

مصرف مشروبات الکلی

شما می دانید که مصرف مشروبات الکلی سبب به همریختگی ذهن می شود و مصرف آن می تواند سبب فراموشی در کسانی شود که به مصرف زیاد آن اعتیاد داشته اند. برخی از افراد مخصوصا کسانی که سابقه ی مصرف طولانی مدت الکل را دارند ، ممکن است هرگز نتوانند هوشیاری خود را به طور کامل به دست آورند.

کمبود ویتامین A یکی از شایع‌ترین دلایل نابینایی در جهان است. این ویتامین برای حفظ سلول های حساس به نور در چشم ها که به نام گیرنده های نور نیز شناخته می شوند، ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بینایی احتمالا مهم‌ترین حس در میان حواس پنج گانه شما محسوب می شود. سلامت چشم ارتباط مستقیمی با سلامت عمومی دارد، اما چند ماده مغذی وجود دارند که از اهمیت ویژه ای برای چشم ها برخوردار هستند.

به گزارش "اتوریتی نیوتریشن"، این مواد مغذی به حفظ عملکرد درست چشم کمک می کنند، از چشم ها در برابر نور مضر محافظت می کنند و ابتلا به بیماری های انحطاطی مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهند. در ادامه با مواد مغذی کلیدی که سلامت چشم را بهبود می بخشند، منابع غذایی و فواید بالقوه آنها بیشتر آشنا می شویم.

بررسی مختصر بیماری های شایع چشم

با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری های چشم نیز افزایش می یابد. از جمله شایع‌ترین بیماری های چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب مروارید: بیماری است که سفید شدن چشم و تاری دید را موجب می شود. آب مروارید مرتبط با سن دلیل اصلی اختلال بینایی و نابینایی در سراسر جهان محسوب می شود.

رتینوپاتی دیابتی: این بیماری با دیابت مرتبط است و از جمله دلایل اصلی اختلال در بینایی و نابینایی محسوب می شود. رتینوپاتی دیابتی زمانی شکل می گیرد که سطوح بالای قند خون به رگ های خونی شبکیه چشم آسیب می زنند.

بیماری خشکی چشم: شرایطی است که به واسطه مایع ناکافی اشکی شکل می گیرد و به واسطه ایجاد خشکی در چشم ها زمینه ساز ناراحتی و مشکلات بینایی می شود.

آب سیاه: گروهی از بیماری ها که با انحطاط پیشرونده عصب بینایی توصیف می شود. عصب بینایی وظیفه انتقال اطلاعات دیداری از چشم به مغز را بر عهده دارد. آب سیاه به ضعف در بینایی یا نابینایی منجر می شود.

انحطاط ماکولا: ماکولا قسمت مرکزی شبکیه است. انحطاط ماکولا مرتبط با سن یکی از دلایل اصلی نابینایی در کشورهای توسعه یافته محسوب می شود.

اگرچه خطر ابتلا به این بیماری ها تا حدی به ژن های شما بستگی دارد، اما رژیم غذایی نیز می تواند نقشی کلیدی در این زمینه ایفا کند.

ویتامین A

کمبود ویتامین A یکی از شایع‌ترین دلایل نابینایی در جهان است. این ویتامین برای حفظ سلول های حساس به نور در چشم ها که به نام گیرنده های نور نیز شناخته می شوند، ضروری است. اگر به میزان کافی ویتامین A مصرف نکنید ممکن است شرایطی مانند شب کوری، خشکی چشم یا بیماری های جدی‌تر را با توجه به شدت کمبود تجربه کنید.

ویتامین A در مواد غذایی مشتق شده از حیوانات یافت می شود. غنی‌ترین منابع غذایی برای این ویتامین شامل جگر، زرده تخم مرغ، و محصولات لبنی می شوند. با این وجود، می توانید ویتامین A را از ترکیبات گیاهی که به نام کاروتنوئیدهای پروویتامین A شناخته می شوند و به میزان زیاد در برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شوند نیز دریافت کنید.

کاروتنوئیدهای پرو ویتامین A به طور میانگین حدود 30 درصد از نیاز انسان به ویتامین A را تامین می کنند. کارآمدترین آنها بتا کاروتن است که به میزان زیاد در کلم کیل، اسفناج و هویج یافت می شوند.

لوتئین و زیگزانتین

لوتئین و زیگزانتین آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی زرد هستند که به نام رنگدانه های ماکولایی شناخته می شوند. این مواد مغذی در ماکولا، بخش مرکزی شبکیه چشم متمرکز شده اند. شبکیه لایه ای از سلول های حساس به نور در پشت دیواره کره چشم است.

لوتئین و زیگزانتین به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می کنند. آنها نقشی کلیدی در محافظت از چشم ها در برابر نور آبی مضر ایفا می کنند.

مطالعات کنترل شده نشان داده اند که میزان مصرف لوتئین و زیگزانتین با سطوح آنها در شبکیه تناسب دارد. نتایج یک مطالعه با حضور افراد میانسال و مسن نشان داد که مصرف شش میلی گرم لوتئین و/یا زیگزانتین در روز به طور قابل توجهی خطر ابتلا به انحطاط ماکولا مرتبط با سن را کاهش می دهد. همچنین، پژوهشگران دریافتند خطر ابتلا به انحطاط ماکولا در شرکت کنندگانی که بیشترین میزان مصرف لوتئین و زیگزانتین را داشتند، نسبت به افرادی که کمترین میزان از این مواد مغذی را دریافت کرده بودند، 43 درصد کمتر است.

نتایج مطالعاتی دیگر نیز نشان داد که لوتئین و زیگزانتین ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهند.

لوتئین و زیگزانتین به طور معمول به همراه هم در مواد غذایی یافت می شوند. اسفناج، برگ چغندر سوئیسی، کلم کیل، جعفری، پسته و نخود فرنگی سبز از جمله بهترین منابع برای این مواد مغذی محسوب می شوند.

سبزیجات سبز برگ تنها منابع غذایی خوب برای این دو ماده نیستند و از دیگر منابع می توان به زرده تخم مرغ، ذرت شیرین، و انگور قرمر نام برد. زرده تخم مرغ به واسطه محتوای چربی بالای خود یکی از بهترین منابع برای لوتئین و زیگزانتین محسوب می شود.

مصرف کارتنوئیدها همراه با چربی به جذب بهتر آنها کمک می کند و از این رو، استفاده از آووکادو یا روغن های سالم به همراه سالاد سبزیجات برگدار ایده خوبی محسوب می شود.

اسیدهای چرب امگا-3

اسیدهای چرب امگا-3 زنجیره بلند شامل EPA و DHA برای سلامت چشم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. DHA به میزان زیاد در شبکیه چشم وجود دارد. این اسید چرب برای رشد مغز و چشم طی دوران کودکی نیز مهم است. بر همین اساس، کمبود DHA می تواند اختلال در بینایی، به ویژه در کودکان را موجب شود.

شواهد نشان داده اند که مصرف مکمل های امگا-3 ممکن است به سود افراد مبتلا به بیماری خشکی چشم باشد. بیماری خشکی چشم زمانی رخ می دهد که چشم به میزان کافی مایع اشکی تولید نمی کند. این شرایط خشکی بیش از اندازه چشم را موجب می شود و ناراحتی و مشکلات بینایی را به همراه دارد.

نتایج یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به خشکی چشم با دریافت روزانه مکمل های EPA و DHA طی مدت سه ماه به طور قابل توجهی کاهش نشانه های خشکی چشم را در نتیجه افزایش تولید مایع اشکی تجربه کردند.

اسیدهای چرب امگا-3 ممکن است به پیشگیری از بیماری های چشمی دیگر نیز کمک کنند. مطالعه ای که با حضور افراد میانسال و مسن مبتلا به دیابت انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه حداقل 500 میلی گرم اسیدهای چرب امگا-3 زنجیره بلند می تواند خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهد.

در مقابل، اسیدهای چرب امگا-3 برای انحطاط ماکولا مرتبط با سن درمان موثری محسوب نمی شوند.

بهترین منبع غذایی برای EPA و DHA روغن ماهی است. افزون بر این، مکمل های امگا-3 که از ماهی یا ریزجلبک تهیه شده اند به صورت گسترده در دسترس هستند.

اسید گاما لینولنیک

اسید گاما لینولنیک یک اسید چرب امگا-6 است که در مقادیر کم در رژیم غذایی یافت می شود. برخلاف بسیاری دیگر از اسیدهای چرب امگا-6، اسید گاما لینولنیک به نظر می رسد دارای ویژگی های ضد التهابی است.

غنی‌ترین منابع برای اسید گاما لینولنیک روغن گل پامچال و روغن گل ستاره ای هستند. برخی شواهد نشان داده اند که مصرف روغن گل پامچال ممکن است در کاهش نشانه های بیماری خشکی چشم نیز موثر باشد.

ویتامین C

چشم ها به مقادیر زیاد از آنتی اکسیدان ها نیاز دارند. ویتامین C از جمله آنتی اکسیدان های مهم در این زمینه محسوب می شود. غلظت ویتامین C در زلالیه چشم بیش از هر مایع دیگر بدن است. زلالیه مایعی است که بخش بیرونی چشم را پر می کند.

سطوح ویتامین C در زلالیه نسبت مستقیمی با میزان مصرف این ماده مغذی دارد. به بیان دیگر، شما می توانید غلظت آن را با مصرف مکمل ها یا مواد غذایی سرشار از ویتامین C افزایش دهید.

ویتامین C نقشی محافظتی در چشم ها ایفا می کند، اما مشخص نیست مصرف مکمل ویتامین C فواید بیشتری برای افرادی که دچار کمبود این ماده مغذی هستند، فراهم می کند یا خیر.

ویتامین C به میزان زیاد در بسیاری ازمیوه ها و سبزیجات یافت می شود که از آن جمله می توان به فلفل دلمه ای، میوه های خانواده مرکبات، گواوا، کلم کیل و بروکلی اشاره کرد.

ویتامین E

ویتامین E گروهی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی است که سد محافظی در برابر اکسیداسیون مضر اسیدهای چرب است. از آنجایی که شبکیه چشم از تراکم بالای اسیدهای چرب برخوردار است، مصرف کافی ویتامین E اهمیت ویژه ای برای سلامت چشم دارد.

بهترین منابع غذایی برای ویتامین E شامل بادام، دانه آفتابگردان، و روغن های گیاهی مانند روغن دانه کتان می شوند.

روی

چشم ها حاوی سطوح بالایی از روی هستند. روی بخشی از بسیاری از آنزیم های ضروری، از جمله سوپر اکسید دیسموتاز است، که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین، به نظر می رسد روی در تشکیل رنگدانه های بینایی در شبکیه چشم نقش دارد. بر همین اساس، کمبود روی ممکن است به شب کوری منجر شود.

در یک مطالعه کنترل شده، افراد مسن مبتلا به انحطاط ماکولا اولیه مکمل روی دریافت کردند. پیشرفت بیماری شرکت کنندگان کند شد و آنها وضوح دیداری خود را بهتر از افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، حفظ کردند. با این وجود، همچنان باید پژوهش های بیشتری برای ارائه نتیجه گیری های قوی انجام شوند.

منابع غذایی طبیعی برای روی شامل صدف خوراکی، گوشت، دانه کدو تنبل، و بادام زمینی می شوند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram
آخرین ویرایش در جمعه, 03 دی 1395 ساعت 12:28

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.