پنج شنبه, 19 آذر 1394 ساعت 18:18
امتیاز
(1 رای)

کودکان مبتلا به چاقی حتی تا سن هشت سالگی، نشانه هایی از بیماری های قلبی را بروز دادند.

آزمون ها تصویری قلب کودکان چاق دارای نشانه هایی از بیماری های قلبی بودند، حتی کودکانی با سن و سال هشت سالگی. در مقایسه با کودکانی با وزن های عادی، کودکان چاق 27% بیشتر دارای حجم ماهیچه ای بطن چپ قلب و 12% ماهیچه های قطور تر قلب بودند – که هر دو نشانه هایی از بیماری های قلبی هستند. چهل درصد از این کودکان چاق به خاطر وجود ماهیچه های ضخیم شده در قلب و همینطور نقص در توانایی پمپاژ خون به عنوان کودکان "در معرض خطر بالا" در نظر گرفته شدند.

با مقایسه بیست کودک چاق با بیست کودک عادی، پژوهشگران متوجه شدند که چاقی با 27% حجم ماهیچه ای در بطن چپ قلب و 12% ماهیچه های قطور شده قلب در ارتباط است، که هر دو نشانه های بیماری های قلبی است.

هیچ کدام از کودکان در این مطالعات علایم فیزیکی ای را نشان ندادند، اما محققان متوجه اند که مشکلات قلبی در دوران کودکی ممکن است منجر به شرایط بیشتر و پیچیده تر مشکلات سلامتی در بزرگسالی و همینطور مرگ های زود رس به خاطر این شرایط شود.

دکتر لینیوان جینگ (Linyuan Jing)، نویسنده ارشد و محقق مرکز سیستم سلامت Geisinger  در دانویل ایالت پنسیلوانیا، گفتند:" والدین باید با انگیزه ای بالا به فرزندان خود به منظور برخورداری از یک وزن ایده آل کمک نمایند. در نهایت، امیدواریم اثراتی را که در قلب این دست از کودکان مشاهده نمودیم، قابل برگشت باشند؛ به هر حال، ممکن است که صدمات دایمی ای نیز در این زمینه وجود داشته باشد. این امر باید ایجاد انگیزه بیشتری در والدین به وجود آورد تا به فرزندان خود در انتخاب یک سبک سالم زندگی یاری دهند."

جینگ و همکارانش بر اساس جداول استاندارد رشد مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری کشور آمریکا، چاقی کودکان را اندازه گیری نمودند. چاقی کودکان با این امر که آیا شاخص توده ای بدن کودک، محاسباتی که با استفاده از وزن و قد کودک به دست می آید، از 95% بالاتر رفته است یا خیر، مشخص می شود.

از بیست کودک چاق، هفت نفر آنها را نوجوانان تشکیل داده بودند. در بین این هفت نفر، پنج نفرشان دارای شاخص توده ای بدن بیش از 35 بود (میزان سلامتی در کودکان متفاوت است ولی برای بزرگسالان بین 18.5 تا 25 است). برخی از این کودکان چاق شرایطی، همچون آسم، فشار خون بالا و افسردگی، را داشتند که با وزن اضافه در ارتباط بود. تمامی این چهل کودک – چه چاق و چه عادی—آزمون تصویر برداری تشدید مغناطیسی را پشت سر گذاشتند تا محققان بتوانند عمللکرد و ابعاد قلب شان را اندازه بگیرند. پژوهشگران کودکانی را که به دیابت و یا اینکه خیلی بزرگ تر از ابعاد دستگاه تصویر برداری تشدید مغناطیسی بودند را از این آزمون کنار گذاشتند. دکتر جینگ گفتند:" در نتیجه، این کار بدان معناست که میزان فشار بیماری های قلبی در کودکان چاق ممکن است بالاتر از میزان تخمین های ما باشد، چون که کودکان بزرگی که ممکن است بیشتر از همه تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته باشند، نتوانستند در این آزمون ارزیابی شوند."

محققان همچنین اظهار نمودند تمامی کودکان چاق در این مطالعه دارای نشانه هایی از بیماری های قلبی بودند.

به طور تخمینی یک نفر از سه نفر کودک بین سه تا نوزده سال یا دارای اضافه وزن است و یا از نظر کلینیکی چاق محسوب می شود، که این امر باعث می شود با خطرات بالاتری از ابتلا به دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا مواجه باشد. گفته شده که رژیم معمول و نادرست کودکان آمریکایی به عنوان یک عامل اصلی در خصوص مصرف بیش از حد سیب زمینی های سرخ شده است که 25% از مقدار غذا و آب میوه های مصرفی آنها را تشکیل می دهد، که اغلب دارای شکر فراوان و فقط کمی مواد فیبری است و این امر در رابطه با 40% از مواد غذایی کودکان صادق است. کمبود فعالیت های فیزیکی و زمان بالای صرف شده جلوی صفحه نمایش ها از جمله تلویریون و رایانه نیز همچنین به عنوان مشکلات سلامت کودکان شناخته شده اند.

بر خلاف این موضوع که چاقی کودکان به عنوان مشکلی عادی بدل شده است، محققان شگفت زده شده اند که با نشانه هایی از بیماری های قلبی، حتی در کودکانی به سن هشت سالگی، مواجه شدند.

دکتر جینگ ابراز داشتند:" این یعنی اینکه کودکان چاق حتی کمتر از سن هشت سال نیز احتمال می رود دارای نشانه هایی از بیماری های قلبی باشند. این یک زنگ خطری جدی برای همگی است. از آنجایی که با اثرات شیوع چاقی کودکان دست و پنجه نرم می کنیم، درک انشعابات طولانی مدت این عارضه برای ما حیاتی است."

مترجم: اسماعیل روستایی

sciencedaily

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.